Krooniline lümfotsütaarne leukeemia

Krooniline lümfotsütaarne leukeemia

Kroonilise lümfotsütaarse leukeemia (KLL) ravi

Iga inimese kogemus CLL-i puhul võib olla väga erinev. Kuna CLL-i kulg on aeglane, ei esine sageli mingeid sümptomeid ja mõned inimesed ei pruugi kohe või kunagi ravi vajada, samas kui teised võivad vajada ravi kohe pärast diagnoosimist[1].

Tervishoiuspetsialistide meeskond kohtub, et arutada teie jaoks parimat võimalikku ravi. Seda nimetatakse multidistsiplinaarseks meeskonnaks (MDT)[2].

Raviviis, mille teie ja teie arst teie jaoks otsustab, sõltub sellest, kui kaugele arenenud on teie CLL ja mis tahes geneetiliste testide tulemus, samuti teie vanusest, üldisest heaolust, mis tahes lisahaigustest ja teie vajadustest/eelistustest.[3] Teie arst määrab koos teiega prognoosi ja raviplaani pärast haiguse staadiumit.[3] Teie arst määrab koos teiega kindlaks prognoosi ja raviplaani.

Kuna CLL areneb väga aeglaselt, ei pruugi ravi olla vajalik, kui vähk on varajases staadiumis ja teil ei ole mingeid sümptomeid. Selles staadiumis olete nn "jälgimise ja ootamise" all[3].

Vaata ja oota

Need, kellel haigus on varakult avastatud, pannakse nn jälgimis- ja ooteseisundisse. See on sisuliselt aeg, mil pärast verevähi diagnoosimist ei toimu aktiivset ravi[3].

Kui pärast diagnoosimist ei ole aktiivset ravi, võib see olla murettekitav aeg, kuid alates diagnoosimisest jälgitakse teid regulaarsete vereanalüüside ja konsultatsioonide kaudu haiglas või arstide juures. Nendel kohtumistel ja teie analüüsitulemuste kaudu otsivad arstid haiguse progresseerumise märke ja vaatavad õigel ajal teie ravivajaduse üle.

Isegi kui te ei saa oma KLL-i füüsilist ravi, saate oma raviarstilt (raviarstidelt) ikkagi kogu vajaliku toetuse seoses pideva haiguse jälgimise, nõustamise ja vaimse tervise toetamisega.

Kui KLL hakkab sümptomeid tekitama või diagnoositakse alles hiljem, võidakse soovitada ühte allpool esitatud ravimeetoditest:

Kemoteraapia ravimid on juba aastaid olnud vähktõve peamine ravimeetod ja neid manustatakse kas suu kaudu või veenisiseselt (tilguti kaudu). Nad toimivad vereringesse sisenedes, et peatada või aeglustada vähirakkude ja tervete rakkude jagunemist kogu organismis.

Need on vähiravi, mis on välja töötatud nii, et need on suunatud ainult konkreetsetele geenidele ja valkudele rakkudes või rakkude sees, mis aitavad vähil kasvada ja ellu jääda, mis tähendab, et neil on vähem mõju tervetele rakkudele. Lihtsamalt öeldes, sihipärane ravi tapab vähirakke, jättes tervetele rakkudele võimaluse areneda.

Enamikku CLL-ga inimesi, kes vajavad ravi, ravitakse kas inhibiitoriga, mis on suunatud vähirakkude pinnal või nende sees leiduvatele valkudele, või kemo-immunoteraapiaga, mille puhul monoklonaalset antikeharavi kasutatakse koos keemiaraviga.

Monoklonaalsed antikehad ravivad CLL-i, olles suunatud valkude vastu valkudel, mida nimetatakse B-lümfotsüütideks (B-rakkudeks). See paneb B-rakud surema. Monoklonaalseid antikehi manustatakse tavaliselt koos keemiaraviga ja tavaliselt manustatakse neid intravenoosselt (tilguti kaudu).

Brutoni türosiini kinaasi inhibiitorid (BTKi) on suunatud CLL-rakkude pinnal olevatele valkudele, mida nimetatakse B-rakkude retseptoriteks ja mis vastutavad CLL-i kasvu eest. Kui need retseptorid lülitatakse välja, siis rakk sureb. Need ravimid blokeerivad kinaase, mis on rakkude valgud, mis tavaliselt edastavad signaale (näiteks käskivad rakul kasvada). BTKi-d võetakse tavaliselt iga päev tablettide või kapslitena nii kaua, kuni need toimivad.

Pahaloomulised CLL-rakud jätkavad kasvu BCL2-nimelise valgu ületootmise tõttu. Selle valgu blokeerimine aitab tappa CLL-i põhjustavaid rakke, mida BCL2 inhibiitorid ka teevad. BCL2 inhibiitoreid võetakse tavaliselt iga päev tablettidena nii kaua, kuni need toimivad.

Tüvirakkude või luuüdi siirdamine on ravi, mille käigus siirdatakse teie kehasse annetatud rakke, mida nimetatakse tüvirakkudeks, nii et te hakkate tootma terveid valgeid vereliblesid. See on haruldasem protseduur ja intensiivne raviviis, mis ei sobi kõigile.

Kiiritusravi ei tule enamiku CLL-i haigete puhul kõne alla, sest see on ravi, mille käigus antakse sihipäraseid kiirgusvihkeid konkreetsele vähi piirkonnale kehas. Seda kiputakse kasutama, kui põrn või konkreetne lümfisõlmede kogum on paistes või sümptomaatiline. Kiiritusravi on valutu protseduur, kuid see võib sageli põhjustada selliseid kõrvaltoimeid nagu punetus piirkonnas, väsimus, iiveldus ja oksendamine.

Harva võib mõnel patsiendil kaaluda splenektoomiat (põrna eemaldamist). Tavaliselt tuleb see kõne alla siis, kui põrn on suurenenud ja hakkab tüsistusi põhjustama ning kui teised ravimeetodid ei ole suutnud selle suurust vähendada. Inimesed võivad elada täisväärtuslikku elu ilma põrnata, kuigi on suurem nakkusoht.

Kui teil esineb raske aneemia või verejooksu- ja verevalumiprobleemid, võidakse teile anda vereülekandeid toetava ravi osana, et saada rohkem punaseid vereliblesid ja vereliistakuid (hüübimisrakke).

Neid manustatakse tavaliselt patsientidele, kellel on nõrgenenud immuunsüsteem (nõrgenenud immuunsüsteem) ja kes on vastuvõtlikud infektsioonidele (mida CLL-patsiendid on vähenenud valgete vereliblede arvu tõttu), ning neid manustatakse tavaliselt koos keemiaraviga, mis võib immuunsüsteemi veelgi langetada.

Granulotsüütide kolooniat stimuleeriv faktor (G-CSF) on teatud tüüpi kasvufaktorvalk, mis aitab luua rohkem valgeid vereliblesid. Seda manustatakse tavaliselt siis, kui teatud tüüpi immuunrakud (neutrofiilid) on teie veres alla normi. Seda võib kasutada koos:

  • keemiaravi, et stimuleerida luuüdi looma neutrofiile (valged verelibled, mis aitavad võidelda infektsioonide vastu).
  • enne tüvirakkude siirdamist, et soodustada tüvirakkude eraldumist verre, mida saab seejärel koguda ja kasutada siirdamisel.

ärgu on oluline end võimalikult palju teavitada soovitatud ravimeetoditest ja võimalikest kõrvaltoimetest, näiteks südamega seotud riskidest, ning arvestada ka võimalikke olemasolevaid haigusi, et arst saaks teha otsuse, mis vastab kõige paremini teie vajadustele ja pakub teile parimat elukvaliteeti. Ärge kõhkle, kui teil on mingeid muresid ja esitage oma arstile võimalikult palju küsimusi. Kui tunnete, et see on vajalik, ärge häbenege küsida teist arvamust.

Kahjuks, kuigi praegu ei ole KLL-i puhul ravi võimalik, on see haigus täiesti hallatav teie unikaalsele olukorrale kohandatud raviplaaniga.

Mingil hetkel KLL-i diagnoosimise ajal võite otsustada, et te ei soovi ravi jätkata. See on teie enda otsus, kuid on väga soovitatav, et te arutaksite kõiki oma võimalusi ja otsust oma tervishoiu- ja ravimeeskonnaga ning oma lähedastega. Sellisel juhul keskenduks teie meditsiiniline meeskond sellele, et pakkuda teile palliatiivset hooldust, tagades, et teil oleks võimalikult mugav olla.

Prognoos

Kroonilise lümfotsütaarse leukeemia (KLL) haigete väljavaated sõltuvad mitmest tegurist:[1]

  • sellest, kui kaugele arenenud on haigus diagnoosimise ajal
  • kui vana te olete diagnoosimise ajal teie üldine tervislik seisund

Üldiselt elavad kõik CLL-i haiged viis või enam aastat pärast diagnoosimist[12], kuigi viimastel aastatel on patsientide prognoos pärast sihtotstarbeliste ravimeetodite kasutuselevõttu oluliselt paranenud[12].

CLL-i ravimi leidmise teel on teadlased ja uurijad avastanud ravimeetodeid, mis on tänapäeval CLL-i ravimisel palju tõhusamad kui kunagi varem[2].[3] Nad on jätkuvalt pühendunud sellele, et jätkata väsimatult tööd ravimi leidmiseks[12].

[1]NHS. Chronic Lymphocytic Leukaemia – Overview. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/chronic-lymphocytic-leukaemia/. Last accessed: January 2022.
[2]Macmillan Cancer Support. Chronic lymphocytic leukaemia (CLL). Available at: https://www.macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/leukaemia/chronic-lymphocytic-leukaemia-cll . Last accessed: January 2022.
[3]Leukaemia Care. Chronic Lymphocytic Leukaemia (CLL). Available at: https://www.leukaemiacare.org.uk/support-and-information/information-about-blood-cancer/blood-cancer-information/leukaemia/chronic-lymphocytic-leukaemia/. Last accessed: January 2022.
[4]National Cancer Insititute. Definition of Chemotherapy. Available at: https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/chemotherapy. Last accessed: January 2022.
[5]Know Your CLL. Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL) Treatment Options. Available at: https://www.knowyourcll.com/cll-treatment. Last accessed: January 2022.
[6]Cancer.net. Understanding Targeted Therapy. Last accessed: January 2022. Available at: https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/personalized-and-targeted-therapies/understanding-targeted-therapy
[7]Macmillan Cancer Support. Targeted therapy for chronic lymphocytic leukaemia (CLL). Available at: https://www.macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/treatments-and-drugs/targeted-therapies-for-cll. Last accessed: January 2022.
[8]American Cancer Society. Typical Treatment of Chronic Lymphocytic Leukemia. Available at: https://www.cancer.org/cancer/chronic-lymphocytic-leukemia/treating/treatment-by-risk-group.html. Last accessed: January 2022.
[9]Know Your CLL. Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL) Treatment Options. Available at: https://www.knowyourcll.com/cll-treatment. Last accessed: January 2022.
[10]National Institute for Health and Care Excellence. BNF: Antifungals, systemic use. Available at: https://bnf.nice.org.uk/treatment-summary/antifungals-systemic-use.html. Last accessed: January 2022.
[11]Macmillan Cancer Support. G-CSF (Granulocyte-colony stimulating factor). Available at: https://www.macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/treatments-and-drugs/g-csf. Last accessed: January 2022.
[12]Union for International Cancer Control. Chronic Lymphocytic Leukaemia. Available at: https://docplayer.net/15673441-Chronic-lymphocytic-leukemia.html. Last accessed: January 2022.