Euroopas elab depressiooniga üle 40 miljoni inimese. See on peaaegu samaväärne Hispaania rahvaarvuga. Depressioon on peamine töövõimetuse põhjus kogu maailmas.1-3

Euroopas elab depressiooniga üle 40 miljoni inimese. See on peaaegu samaväärne Hispaania rahvaarvuga. Depressioon on peamine töövõimetuse põhjus kogu maailmas.<sup>1-3</sup>
logo
people
Ühel inimesel neljast esineb elu jooksul vaimse tervise probleeme, näiteks depressiooni.3

Kahjuks on depressiivsed seisundid väga tavalised, ja tõenäoliselt te tunnete mõnda sellist inimest või olete ise meeleoluseisundi muutust tundnud. Mõnikord võib olla raske mõista depressiooni tegelikku laastavat mõju meie elule. Kampaania „Murrame depressiooni“ eesmärk on tõsta teadlikkust depressioonist, mida tähendab elada depressiivse häirega, sh kliinilise depressiooniga (MDD), ja kuidas hakkama saada. Kampaania on algatanud Janssen ja seda toetab ülemaailmne vaimse tervise teadlikkuse võrgustik (GAMIAN-Europe (Global Alliance of Mental Illness Advocacy Networks-Europe)).

Janssenis on pika-ajalised teadmised ja kogemused vaimse tervise häiretega valdkonnaga tegelemisel. Näiteks, kuidas tõhusamalt hakkama saada vaimse tervise häiretest tingitud probleemidega, töövõimetuse vähenemise kui ka elukvaliteedi langusega. Oleme pühendunud depressioonis inimese elu paremaks muutmisele alustades lähedastest ja tervishoiutöötajatest kuni inimese endani. Me tahame veenduda, et igaüks suudab hoolitseda nii enda kui ka oma lähedaste eest. Seega - laiendades teadmiseid erinevatest depressiooni tüüpidest, sh kliinilisest depressioonist, saame kõik panustada haiguse leevenemisele.

bg-img-1

Kintsugi kunst

Kintsugi on Jaapani kunstivorm, kus purunenud esemeid parandatakse spetsiaalse lakiga, millesse on segatud pulbrilist kulda. Tegemist on justkui "kuldse tisleritööga", mille puhul eseme purunemist ja siis selle parandamist nähakse pigem kui loomulikku osa eseme ajaloost, vastupidiselt levinud hoiakule, kus purunemist ja seetõttu tekkinud puudusi püütakse varjata.

Kampaania „Murrame depressiooni“ keskendub kintsugi kunstiteostele, mis on inspireeritud raske depressiooniga elavate inimeste lugudest. Purunenud keraamika parandamine on justkui sümbol, kus iga pragu ja puudus on pigem suurteos ning tervenemine peegeldub keeruka ja pika remondiprotsessina. Seega, iga kintsugi teos on unikaalne, kuid mitte ainult – siit väljendub ka see, et igal asjal on olnud oma elu ja oma lugu. 

Need keraamilised skulptuurid räägivad lugu, milles aja kulgedes, ümbritsetuna hoole ja kannatlikkusega, alustavad depressiooni kannatavad inimesed oma tervenemis teekonda.

Kunstnikud

Billie Bond

"Tundeid võib olla raske kirjeldada ja depressioon on see, millega inimesed on hädas. Millegi valmistamine, purustamine ja parandamine jäljendab justkui depressiooni teekonda ja on minu loomingu lahutamatu osa."

Billie Bond on auhinnatud skulptor ja õppejõud. Tema töö keskendub identiteedi teemadele ja isiklikule kinnisideele, et avastada maailma kahesust - seda läbi varjatu paljastamise ja purunenu parandamise. Trafalgari väljaku igas nurgas on suured alused skulptuuride jaoks, kolmel neist on skulptuurid olemas, kuid 4s on seinud tühjana juba aastasadu.

Aastal 2009 püstitas Billie sinna skulptuuri oma õest (Anthony Gormley avaliku kunstiprojekti "One & Other" raames). Billie võitis 2013. aastal "Puhta kunsti skulptuuriauhinna", tema võidutööd sai näha Saatchi galeriis Londonis. Billie’le anti teadusresidentuur 2016. a Henry Moore'i instituudis, Leedsis. Lisaks loometööle jagab Billie oma oskusi ja kogemusi rühmakoolituste ja individuaalse õppetöö kaudu.

Johanna Okon-Watkins

Kunstniku ja keraamika restauraatorina saan kintsugi abil luua pildi sellest, kuidas paranemisprotsessi positiivsed jäljed ja kestev võitlus depressiooniga kooskulgevad

Johanna on kontseptuaalne peenkunstnik ja osav keraamika restauraator. Poolas sündinud Johanna kasvas üles Saksamaal ja kolis oma kahekümnendates Ühendkuningriiki. Tema kunsti eesmärk on õhutada dialoogi teose keskmes oleva probleemi, selle laiema tähenduse ja vaataja vahel.

Tausta uurimine on Johanna loometöö lahutamatu osa. Selle käigus saab ta teavet nii kasutatava materjali kui ka kujutatava protsessi kohta, mis omakorda viib visuaalse vastuseni teema olemuses ja peegeldab selle kehastatud probleeme. Johanna loob sageli skulptuurne, ta väljendab end läbi mitmesuguste materjalide (nt tekstiil, savi ja paber).Kaheksa inspireerivat inimest

Siin toodud lood on inspireeritud inimestest, kes on kirjeldavad oma teekonda koos kliinilise depressiooniga (MDD). Iga lugu on loominguliseks innustuseks ühele kunstiteosele, millel omakorda on oma unikaalne lugu. Nad kõik aga ilmestavad seda, et läbi aja, hoole ja kannatlikkusega kulgeb tee tervenemiseni.

mdd

Murrame depressiooni

Kliiniline depressioon (MDD – Major Depressive Disorder) on meeleoluhäire, mis on seotud depressiivsete episoodidega, nagu depressiivne meeleolu ja/või huvi või naudingu kadumine peaaegu kõigis tegevustes.4,5 Sümptomeid määratletakse, kui nad kestavad vähemalt kaks nädalat, ent tavaliselt kestavad need palju kauem - kuid või isegi aastaid.6 Euroopas elab depressiooniga üle 40 miljoni inimese.1 See on peaaegu samaväärne Hispaania rahvaarvuga. Depressioon on peamine töövõimetuse põhjus kogu maailmas.7

Lisateavet depressiooni kohta saate infograafikust (allalaaditav lingilt all). Täiendades oma teadmiseid vaimsest tervisest, saame rohkem aidata inimesi, kellel on depressioon.

Kui tegemist on pakilise murega, helista nõuandeliinidele:

 • Lasteabi: tel 11 6111 (24h) või lasteabi.ee
 • Vaimse tervise nõustamise tugiliin: tel 660 4500
 • Ohvriabi: tel 11 6006 (24h)
 • Eluliin: igapäevaselt kl 19–07 tel 655 8088
 • Hingehoid: tel 11 6123 (24h)
 • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 617 2650 (24h)
 • Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku valvearsti/valveõe telefon 731 8764

Uurige lisaks:

Peaasi
TVTK LOGO

Viited

 1. WHO/Maailma terviseorganisatsioon. Kolm neljast raske depressiooni all kannatavast inimesest ei saa piisavat ravi. https://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2017/3-out-of-4-people-suffering-from-major-depression-do-not-receive-adequate-treatment Juurdepääsu kuupäev: August, 2021.
 2. WHO/Maailma terviseorganisatsioon. Depression and other common mental disorders: global health estimates (Depressioon ja muud levinud vaimsed häired: ülemaailmsed terviseprognoosid). Saadaval veebisaidil: http://www.who.int/mental_health/management/depression/prevalence_global_health_estimates/en/. Juurdepääsu kuupäev: August, 2021
 3. Maailma terviseorganisatsioon. Maailma tervisearuanne. https://www.who.int/news/item/28-09-2001-the-world-health-report-2001-mental-disorders-affect-one-in-four-people Juurdepääsu kuupäev: August, 2021.
 4. WHO/Maailma terviseorganisatsioon. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (Haiguste ja nendega seotud terviseprobleemide rahvusvaheline statistiline klassifikatsioon) 10. parandus. https://icd.who.int/browse10/2010/en Juurdepääsu kuupäev: August, 2021.
 5. Ameerika Psühholoogide Assotsiatsioon. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5. väljaanne, 2013
 6. WHO/Maailma terviseorganisatsioon. Preventing depression in the WHO European Region (Depressiooni ennetamine WHO Euroopa piirkonnas). Saadaval aadressilt http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/325947/New-Preventing-depression.pdf. Juurdepääsu kuupäev: August, 2021.
 7. WHO/ Maailma terviseorganisatsioon. Depression (Depressioon). https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression Juurdepääsu kuupäev: August, 2021.

References

National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
NHS. Psoriasis: causes. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/causes/ Accessed June 2020.
WebMD. Dealing with psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed June 2020.
NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
WebMD. What triggers a psoriasis flare up. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-triggers-a-psoriasis-flareup Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.