Corinna, 42 (UK)

big-art

Corinna, 42 (UK)

Olen depressiooniga võidelnud üle kahe kolmandiku oma elust. Mõelge sellele. Suurem osa mu elust on möödunud deemonitega võitlemisel ja veenmaks ennast võitlust jätkama. "Sa ei näe suitsiidne välja". Mäletan, et need sõnad tulid koolinõustajalt pärast seda, kui olin talle öelnud, et mul on enesetapumõtted. Mäletan, et 14-aastane mina tundis piinlikkust ja segadust. Milline ma siis pidin välja nägema? Habras, ühes käes on pudel tablette ja teises suitsiidikiri? Diagnoosi sain alles 25-aastaselt. Kui mu poeg sündis, sulandusid mu sünnijärgne ja igapäevane depressioon ning peaaegu kaotasin end. Minu unistuseks oli alati olnud saada õnnelikuks koduseks emaks, ometi tundsin end iga päevaga järjest halvemini. Kaotasin kehakaalu ja mul tekkis tõsine unepuudus. Beebi eest hoolitsemine võttis kogu mu energia, rohkem kui vanemlike ülesannete täitmine, ma teha ei suutnud. Sellest hoolimata päästis poeg mu elu. 

Tema on põhjus, miks ma iga päev üles ärkan. Pigem võiks ta näha mind oma deemonitega võitlemas, kui arvaks, et isegi murdosa minu valust põhjustas tema. Poolteist aastat tagasi otsustasin antidepressantide võtmise lõpetada. Tundsin, kuidas libisesin tagasi sinna, kus varem olin. Oli päevi, kus suutsin end peaaegu veenda, et mu pojal ja mu perel on ilma minuta parem. Niisiis läksin uuesti teraapiasse ja olles sellest olukorrast terapeudiga rääkinud, olin nõus ravimeid uuesti kasutama. Osa minust tunneb, et olen läbi kukkunud. Tean, et see pole tõsi. Teen, mis on mulle ja mu perekonnale parim. Parim osa on see, et ma pole end nii hästi tundnud päris pikka aega. Tahan endaga edasi töötada, et saaksin lõpuks oma ravimitest loobuda. Kuid seni pean tegema seda, mis teha tuleb. Ma tean, et mul läheb kõik hästi, kui mul on teraapia, saan koeraga jalutada, küpsetada, mul suurepärased sõbrad ja perekond.

References

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Available at: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Accessed: June 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Available at: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Accessed: June 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Accessed: June 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Available at: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Accessed: June 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Accessed: June 2020.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson