Jakob, 28 (UK)

big-art

Jakob, 28 (UK)

Ma teadsin, et inimesed vaatasid mind ja nägid kedagi oma unistuste elu elavat. Ma olin noor kutt ja ehitasin spordi abil oma elu üles. Ma teadsin, et mul on vedanud, kuid see pani mind end tundma pigem läbikukkununa. Nagu mul ei oleks olnud õigust olla õnnetu, ei oleks olnud õigust olla masenduses. Mul oli kõik, mida ma kunagi tahtnud olen ja ma ei tundnud endiselt midagi. Lihtsalt tühjust. Nagu poleks valgust alles jäänud. Ma ei osanud meeskonna liikmetele midagi öelda. Olin liiga mures nende arvamuse pärast. Ma ei tahtnud neid kurvastada. Hakkasin puuduma treeningutelt. Ma ei suutnud sellega toime tulla. Ja mu keha tundus nii raske - ma ei suutnud voodist välja tulla, mõnikord isegi mitu päeva. Mis mõte sellel oleks? Lõpuks, ühel päeval, ei suutnud ma mängule minna. Jäni oma tuppa, lihtsalt higistasin ja värisesin seal. Mäletan siiani seda häält, mida tekitas südame tuksumine nii kõvasti mu rinnus - nagu tõesti paugutades - ja mõtlesin, kas suremise tunne on just selline.

Õudne on see, et ma ei hoolinud suremisest, pigem lootsin, et see ka juhtub. Mõtlesin, et vähemalt annavad kõik mulle andeks, et ma pole piisavalt hea. Onu leidis mind üksi oma toast – seda hetke ei unusta ma kunagi. Ta lihtsalt kallistas mind. Siis ma nutsin. Ja siis sain aru, et tegelikult tahavad inimesed aidata, tahavad olla minu jaoks olemas. Aga selleks peab nendega rääkima. Peab abi küsima. Elu käib ikka üles ja alla, aga ma tean, et asjad on korras. Üritan rutiini pidada ja enda eest hoolitseda. Ma ei tunne enam häbi, et vajan tasakaalu leidmiseks abi - olgu selleks siis ravimid või aeg, et asjadest rääkida. Hakkasin jälle sporti tegema. Trenn on hea – mõtted vaikivad ja lasen lihtsalt kehal oma asju teha. Mängin praegu meeskonnas, sest kõige rohkem meeldib mulle inimestega koos olla, üheskoos midagi nautida, nagu tiim.

References

National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
NHS. Psoriasis: causes. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/causes/ Accessed June 2020.
WebMD. Dealing with psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed June 2020.
NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
WebMD. What triggers a psoriasis flare up. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-triggers-a-psoriasis-flareup Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.