Razwana, 54 (UK)

big-art

Razwana, 54 (UK)

Olen depressiooni põdenud aastakümneid. Mul on olnud kolm rasket emotsionaalset madalseisu ja olen iga kord haiglasse sattunud. Olen näinud kolme psühhiaatrit, viit psühholoogi ja liiga palju nõustajaid. Te ei saaks sellest aru mind kohates, eks? Seda ei saa öelda minu silmade ega hääle järgi. Ütlete "Aga sa ju naeratad!" Jah, ma naeratan. Naeratasin teile. Naeratasin, et mitte teie tuju ära rikkuda. Ma ei taha ka, et tunneksite, et on midagi, mida saaksite teha, et ma end "paremini tunneksin". Keegi ei saa midagi teha. Olen proovinud peaaegu kõiki depressiooniga seotud ravimeetodeid, isegi 10 ringi EKR-i edutult. Olin oma 20ndates eluaastates, kui sain aru seosest oma eksistentsi õuduse ja mõiste "depressioon" vahel. Elus olemine oli lihtsalt, täiesti ja absoluutselt väljakannatamatu ning tahtsin lihtsalt magama jääda ja mitte kunagi ärgata.Depressiooniga saate ikka argipäevased olla ja justkui tavaliselt toimetada. Mõni päev tõusen üles, teen meigi, naeratan, lahkun majast, joon kohvi. Alati kohvi. Kuid on päevi, kus ma olen vannitoa põrandal ja nutan meeleheitlikult, et valu lõppeks. Mõnel päeval saan sõpradega veebis tundide kaupa vestelda, neid aidata, kõigest probleemideta rääkida. Teinekord jätan sõnumid nädalateks, kuudeks vastuseta ja mõtlen, kas eemaldan end kõigist enne kui neil on võimalus mind ära tõugata. Mõni päev tunnen, et upun. Kuid kui olete kannatanud depressiooni all nii kaua kui mina, käinud mööda arste, proovinud peaaegu kõiki kättesaadvaid ravimeetodeid, õpite teadvustama sümptomeid ja mis neid ajendab nig siiski hoidma kontrolli.

References

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Available at: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Accessed: June 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Available at: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Accessed: June 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Accessed: June 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Available at: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Accessed: June 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Accessed: June 2020.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson