Lisa, 35 (UK)

big-art

Lisa, 35 (UK)

Meeleheitel, üksildane, väärtusetu ja alaväärne. Nii kirjeldaksin ennast madalseisu ajal. Hetk, kui ma enam hakkama ei saanud, oli siis, kui ma uuele tööle asusin. Tundsin end läbikukkununa ja pidevalt kritiseerisin ennast. Olin väsinud ja pidevalt kurb. Nutsin palju. Siis läksin oma perearsti juurde. Alguses tundus, et ta ei võta mind tõsiselt. Mulle öeldi, et vajan lihtsalt puhkust, kuid sellest ei piisanud. Mõne aja pärast suunati mind psühholoogi ja seejärel psühhiaatri juurde, kes alustas raviga. Kokkuvõttes kulus diagnoosi saamiseks umbes kaks aastat. 18 kuud hiljem tahtsin ravi lõpetada ja nii ma ka tegin. Kuid ma ei saanud aru, kui halvasti see mind mõjutab. Muutusin suitsiidseks. Ma ei plaaninud tegelikult midagi, kuid olin veendunud, et parem oleks minna, sest tundsin, et mu elul pole kellegi jaoks väärtust. Ainus põhjus, miks ma ennast ei tapnud, oli see, et mu isa oli sel ajal puhkusel. Ma ei tahtnud ta reisi rikkuda. Teadsin, et pean uuesti psühhiaatri poole pöörduma. Ta alustas mu ravi uuesti ja õnneks muutus kõik tagasi normaalseks.

Hoian oma tablette ovaalses karbis. See on kuldne ja sel on lillemotiivid. Päris kohmakas ausalt öeldes. Mängisin selle karbiga juba lapsena, nii et sellel on minu jaoks hea varjund. Mul oli ikka halbu päevi, kuid leidsin viisi need läbida. Sagedasteks said käigud aianduskeskusesse, mis oli suur osa minu elust. Mulle meeldib olla ümbritsetud loodusest ja leida aega mõtisklusteks. Iseäranis lilled rahusatavad mind ja aitavad meelde tuletada, et kõik saab korda. Täna olen õnnelikum. Ma hoolitsen enda eest palju. Pean meelest pidama, et tähtsaim on töötada ja elada oma elu nii, nagu ma tahan, see on kõige tähtsam. Depressioon on raske ja negatiivne ning see ei paku rõõmu, kuid olen uhke, kui ütlen, et leidsin abi ja tuge, et sellest üle saada.

References

National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
NHS. Psoriasis: causes. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/causes/ Accessed June 2020.
WebMD. Dealing with psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed June 2020.
NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
WebMD. What triggers a psoriasis flare up. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-triggers-a-psoriasis-flareup Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.