KKK

KKK

Kui teil on pikemaks lugemiseks liiga vähe aega, kasutage seda jaotist, kust leiate vastused kõige levinumatele küsimustele psoriaatilise artriidi (PsA) kohta. Kui soovite mõnesse teemasse süveneda, klõpsake juuresolevatel linkidel, mis viivad selle veebisaidi teistesse osadesse.

Psoriaatiline artriit (PsA) on krooniline ehk pidev immuunvahendatud põletikuline liigesehaigus.1 Kas tahate selle kohta rohkem teada saada?
Mõni inimene võib PsA tõttu enesesse tõmbuda ja haigust häbeneda,2 aga parem oleks teistega sellest ausalt ja avatult rääkida. Raskete vestluste pidamine võib olla pelutav, aga pikemas plaanis teevad need asjad palju lihtsamaks.
PsA võib mõjuda nii kehale kui ka psüühikale.12 See võib põhjustada väsimust, valu, jäikust (eelkõige hommikuti) ja turset, teil võivad olla unehäired ja võite märgata muutusi küüntes, aga ka silmade punetust ja valu.1 PsA-ga inimestel on sageli ka depressiooni.3
PsA on krooniline, pikaajaline haigus, aga see ei tähenda, et teil kogu aeg sümptomid on.[^1]4 Iga inimese kogemus on isemoodi, vahel võivad sümptomid olla leebemad kui muidu ning mõnikord tundub, et need on üldse kadunud.5
Arst aitab leida teile kõige sobivama ravi, aga põhilised PsA korral kasutatavad raviviisid on süsteemne ravi (tabletid või süstid, mis toimivad kogu organismi kaudu) ja bioloogiline ravi (valkudest valmistatud süste- või infusioonilahused).678
Kui teil on PsA, siis on teil kaks korda suurem tõenäosus depressiooni tekkeks kui siis, kui teil oleks ainult psoriaas.3 Rääkige kindlasti arstile, kuidas te ennast tunnete – nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt.

PsA võib kahjustada teie liigeseid ja mõjutada enesehinnangut, see omakorda romantilisi suhteid.9 Kui teile tundub, et sümptomid ei leevene või kui olete lähedussuhete loomiseks liiga õnnetu, pidage nõu oma arstiga.10 Pakume sellisteks vestlusteks mõned kasulikud näpunäited.
Teil võib arstiga kohtumiseks olla vaid 10 minutit, seega kasutage seda aega mõistlikult. Abi võib olla sellest, kui panete teemad, millest rääkida tahate, tähtsuse järjekorda, sest otsast alustades võite olla kindel, et tähtsamatest asjadest saab kindlasti räägitud
Kui te märkmeid ei tee, on väga raske hinnata, kui palju asjad ajaga muutunud on. Püüdke igal nädalal muutused kirja panna (kasutage selleks meie käepärast jälgimislehte) ja rääkige tulemustest järgmisel vastuvõtul arstile.
Öelge arstile ausalt, kuidas te ennast tunnete. Oma arvamuse väljaütlemine ei pruugi olla kerge, võite näiteks peljata, et rohkem ravivõimalusi ei olegi.11 Psoriaatilise artriidi raviks on siiski palju mitmesuguseid ravimeid ja kogu aeg töötatakse välja ka uusi.112 Kui arst ei tea, kuidas te ennast päriselt tunnete, võib juhtuda, et te ei saagi kõige sobivamat ravi. Selleks et arstile oma igapäevast toimetulekut näidata, püüdke edenemisnäiturit täita iga päev.
On väga palju teisi PsA-ga inimesi, kes saavad suurepäraselt aru, mida te tunnete.13 Arst oskab teile kätte juhatada kohalikud või veebipõhised tugirühmad, kus saate suhelda teiste PsA-d põdevate inimestega. Lisaks on suuremaid organisatsioone, kust nõu küsida.

Teile võivad huvi pakkuda ka

Kas tunnete need sümptomid ära?

Iga inimene on isemoodi, aga klassikalised psoriaasinähud on teile võib-olla tuttavad.

Ülevaade ravivõimalustest

Uurige, milliseid ravivõimalusi on olemas.

Kuidas alustada kehalise treeninguga

Psoriaatilise artriidi korral võib abi olla liikumisest.