Hoolitsege oma keha eest

Hoolitsege oma keha eest

Kui teil on psoriaatiline artriit, püüdke hoolitseda enese kui terviku eest. Lisaks arsti määratud ravimi kasutamisele tähendab see ka enda eest hoolitsemist.

Jälgige oma toitumisviisi

watch
Kasulik on püüda toituda tasakaalustatult, hoides kehakaalu kontrolli all – sellega kaitsete oma liigeseid.1 Ülekaalulisus tekitab keha toetavatele liigestele ja luudele liigset koormust.23 Kuigi puuduvad kindlad tõendid, et dieet võiks PsA kulgu mõjutada, on mõned inimesed märganud, et tervislikumalt toitudes on sümptomid leebemad.1 Teatud toidud võivad põletikku soodustada, seetõttu tuleb võimaluse korral hoiduda alkoholist, suhkrurikastest, töödeldud ja praetud toitudest, dieetjookidest, punasest lihast ja piimatoodetest.1 Püüdke nende asemel süüa puu- ja köögivilja, ube ja täisteratooteid, rasvast kala, avokaadosid, linaseemne- ja oliiviõli, juua valget ja musta teed.1 Mõnedel vürtsidel, näiteks kurkumil, ingveril ja Cayenne’i pipral, on põletikuvastased omadused.1 Abi võib olla suitsetamisest loobumisest – on tõestatud, et suitsetamine soodustab psoriaatilise haiguse teket.3

TÄHTIS NÄPUNÄIDE
Selleks et oma käsi säästa, ostke tükeldatud või külmutatud köögivilju*

Hoidke ennast vormis

swimming

Regulaarne füüsiline aktiivsus aitab maandada stressi ja hoida tervislikku kehakaalu, see omakorda aitab vähendada südamehaiguste ja 2. tüüpi diabeedi riski.245 Kui teil on PsA, siis aitab liikumine kaitsta ka liigeseid ja tugevdada lihaseid.4 Teil oleks vaja leida endale sobiv ala, mis aitab liigeste jäikuse ja valu vastu, mitte ei tee seda hullemaks; nii et enne kui alaga tegelema hakkate, pidage nõu arstiga.46 Kui ala teile meeldib, siis on suurem tõenäosus, et hakkate sellega korrapäraselt tegelema.6 Mis kõige tähtsam – pidage oma edusammude üle arvet ja tunnustage ennast – iga tehtud samm on samm õiges suunas!

5 soovitust liikumisharjumuse tekitamiseks4567

  1. Alustage aeglaselt. Treenige alguses vähehaaval ja suurendage koormust siis, kui olete selleks valmis.
  2. Ärge üle pingutage. Kui tunnete pärast trenni liigeseid painutades valu, olete endale võib-olla liiga teinud ja peate mõneks ajaks koormust vähendama.
  3. Tundke liikumisest mõnu. Valige kindlasti endale meeldiv ala või et asja huvitamaks teha, siis miks mitte mitu ning tehke eri päevadel eri asju.
  4. Jooge piisavalt vett. Ebapiisav vedelikutarbimine ei ole üldse hea, aga eriti halb on see siis, kui teete trenni.
  5. Kaaluge joogaga tegelemist. Aeglased liigutused aitavad hoida liigeste liikuvust ja hingamisharjutused võivad mõjuda rahustavalt.
TÄHTIS NÄPUNÄIDE
Käige enne treeningut liigeste soojendamiseks sooja duši all*

Ärge unustage oma nahka ja küüsi

skin
PsA-ga inimestel on sageli ka naha ja küünte psoriaas; kui teil samuti, siis on tähtis pöörata neile erilist tähelepanu.89 Praegusel ajal püüame kõik korrapäraselt käsi pesta, aga teil tuleb kindlasti kanda hoolt ka naha niisutamise eest.10 Kasulik on hoida küüned lühikesed ja majapidamis- või aiatöid tehes kanda kaitseks ärrituse eest kindaid.10 Kui teil on psoriaasinaastud jalalabadel või varbaküüntel, hoidke jalad puhtad ja kuivad ning kandke meriinovillaseid sokke või avaraid jalatseid.11 Vabas õhus viibides kaitske kindlasti oma nahka päikese eest.12 veel, kuigi pead pestes võib tekkida kiusatus peanahka korralikult kratsida, ärge seda parem tehke.13

Teile võivad huvi pakkuda ka

Kuidas kohtuda PsA-ga inimestega

Te pole patsiendina sugugi üksi. On palju teisi inimesi, kellel on samuti psoriaatiline artriit.

Toimetulek sümptomitega

Nõuanded toimetulekuks PsA peamiste sümptomitega.

Märkige üles, kuidas te ennast tunnete

Kui te märkmeid ei tee, siis võib järg enesetunde jälgimisel kergesti käest kaduda.