Mis tunne on elada psoriaatilise artriidiga?

Mis tunne on elada psoriaatilise artriidiga?

Psoriaatiline artriit (PsA) on põletikuline immuunvahendatud haigus, millel võib olla tugev mõju kogu organismile.12 See võib põhjustada väsimust, valu, jäikust ja turset, teil võivad olla unehäired ja võite märgata muutusi küüntes, teil võib tekkida silmade punetus ja valu.2 PsA-ga inimesed on sageli nördinud ja õnnetud, sest neil on palju raskem teha lihtsaid asju, mida ollakse harjunud võtma enesestmõistetavalt.1 PsA korral tekivad sageli ka sotsiaalsed ja psühholoogilised probleemid.1 Teil on kaks korda suurem tõenäosus depressiooni tekkeks kui siis, kui teil oleks ainult psoriaas.3 Kui teil on PsA ja teie meeleolu on langenud, olgu sellepärast, et sümptomid ei ole kontrolli all või siis mõnel muul põhjusel, rääkige sellest kindlasti oma arstile. Siis on teil võimalik saada ravi kas füüsilise või vaimse tervise või nende mõlema toetamiseks.

TÄHTIS NÄPUNÄIDE
Kasutage õlakoti asemel seljakotti, nii jaotub raskus ühtlasemalt.*

Kui põete psoriaatilist artriiti, siis võib-olla teate juba, et teie seisund on kord parem, kord halvem.4 Vahel tunduvad sümptomid hästi kontrolli all olevat, siis aga mitte eriti.4 Mingil ajal võivad vaevused olla vähesed ja leebed, siis jälle rasked.24 Kui teile tundub, et teie PsA ei ole kontrolli all, on tähtis sellest oma arstiga rääkida – et teil oleks seda lihtsam teha, pakume abiks mõned näpunäited. Kui PsA jääb korralikult ravimata, võib see põhjustada püsivaid liigesekahjustusi.2 Arst on teie jaoks olemas ja aitab teid, hoolitsedes, et saaksite sobivaimat ravi.

Allpool on loetletud PsA sagedamad sümptomid, kuid pange tähele, et need ei pruugi tekkida kõik korraga.2 Millised neist teile tuttavad on?

swelling

Turse

  • Sõrmede ja varvaste turse (paistetus)
pain-and-stiffness

Valu ja jäikus

  • Valu ja jäikus suuremal osal päevast
  • Tavaliselt hommikuti tugevam
  • Ebamugavustunne öösiti
tiredness

Väsimus

  • Tavapärasest suurem väsimus
nails

Küüned

  • Küünte välimuse muutused
red-painful-eyes

Silmade punetus, valu

  • Silmade punetus ja valu, sarnaneb silmapõletikuga

Kas tahate arsti vastuvõtust võimalikult palju kasu saada?

Kui teil tekivad sümptomid või kui teile tundub, et praegune ravi ei hoia PsA-d kontrolli all, rääkige sellest oma arstile. Vaadake meie kasulikke näpunäiteid, mis aitavad teil järgmisel vastuvõtul arstiga asjalikult vestelda.

Teile võivad huvi pakkuda ka

Märkige üles, kuidas te ennast tunnete

Kui te märkmeid ei tee, siis võib järg enesetunde jälgimisel kergesti käest kaduda.

Kuidas valmistuda arsti vastuvõtule minekuks

Kasutage arsti juures käimist võimalikult hästi ära.

Ülevaade ravivõimalustest

Uurige, milliseid ravivõimalusi on olemas.