KKK

KKK

Kui teil on pikemaks lugemiseks liiga vähe aega, kasutage seda jaotist, kust leiate vastused kõige levinumatele küsimustele psoriaasi kohta. Kui soovite mõnesse teemasse süveneda, klõpsake juuresolevatel linkidel, mis viivad selle veebisaidi teistesse osadesse.

Psoriaas on krooniline ehk pidev haigus, mis võib tekkida kehal ükskõik millisesse kohta.[1][2] Kas tahate rohkem teada saada?

Psoriaas ei ole nakkav,[3] aga inimesed võivad arvata, et on. Seepärast tasub psoriaasist rääkida ja öelda teistele, et muretsemiseks pole põhjust. Raskete vestluste pidamine võib olla pelutav, aga pikemas plaanis teevad need asjad palju lihtsamaks – siin on teile mõned näpunäited.

Lisaks sellele, et psoriaas põhjustab valu, ebamugavustunnet, sügelust ja aeg-ajalt unetuid öid, võib see teha teid õnnetuks, kahjustada teie enesehinnangut ja halvendada elukvaliteeti.[4][5] Lugege, kuidas psoriaas inimestele mõjub.

Psoriaas on krooniline, pikaajaline haigus, aga see ei tähenda, et teil kogu aeg sümptomid on.[6] Iga inimese kogemus on isemoodi, vahel võivad sümptomid olla leebemad kui muidu ning mõnikord tundub, et need on üldse kadunud.[6] Kuid isegi siis, kui teil parajasti sümptomeid ei ole, peate määratud ravi samamoodi edasi saama.[7] Kas tahate teada, millest võib abi olla?

Teie arst aitab teil leida kõige sobivama ravimi. Psoriaasi peamised raviviisid on psoriaasilaikude välispidine paikne (toopiline) ravi; valgusteraapia ultraviolettkiirguse abil; süsteemne ravi kogu organismi kaudu toimivate tablettide või süstidega; bioloogiline ravi valkudest valmistatud süste- või infusioonilahustega, mida manustatakse naha alla või veeni.[8][9][10][11] Kas mõni neist võiks teile sobida?

Psoriaas ei ole seotud ainult kehaga – on väga tavaline tunda nördimust või abitust, kannatada võivad ka teie heaolu ja elukvaliteet.[4][12] Rääkige kindlasti arstile, kuidas te ennast tunnete – nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Vaadake, millistest asjadest tuleb kindlasti arstile rääkida..

Psoriaas võib mõjutada teie enesehinnangut, see omakorda romantilisi suhteid.[13] Kui psoriaasilööve juhtub olema intiimpiirkonnas, siis võib vahekord olla valulik või ebamugav.[13] Kui teile tundub, et psoriaasisümptomid ei leevene või kui olete lähedussuhete loomiseks liiga õnnetu, pidage nõu oma arstiga. Pakume sellisteks vestlusteks mõned kasulikud näpunäited..
Teil võib arstiga kohtumiseks olla vaid 10 minutit, seega kasutage seda aega mõistlikult. Abi võib olla sellest, kui panete teemad, millest rääkida tahate, tähtsuse järjekorda, sest otsast alustades võite olla kindel, et tähtsamatest asjadest saab kindlasti räägitud. Vaadake kohe näpunäited selle ja muu kohta.
Kui te märkmeid ei tee, on väga raske hinnata, kui palju asjad ajaga muutunud on. Püüdke igal nädalal muutused kirja panna ja rääkige tulemustest järgmisel vastuvõtul arstile. Käepärase jälgimislehe leiate siit.
Öelge arstile ausalt, kuidas te ennast tunnete. Oma arvamuse väljaütlemine ei pruugi olla kerge, võite näiteks peljata, et rohkem ravivõimalusi ei olegi. Psoriaasi raviks on siiski palju mitmesuguseid ravimeid ja kogu aeg töötatakse välja ka uusi.10 Kui arst ei tea, kuidas te ennast päriselt tunnete, võib juhtuda, et te ei saagi kõige sobivamat ravi. Selleks et arstile oma igapäevast toimetulekut näidata, püüdke edenemisnäiturit täita iga päev. Proovige see täita tänase päeva kohta..
On väga palju teisi psoriaasiga inimesi, kes saavad suurepäraselt aru, mida te tunnete. Arst oskab teile kätte juhatada kohalikud või veebipõhised tugirühmad, kus saate suhelda teiste psoriaasi põdevate inimestega. Lisaks on suuremaid organisatsioone, kust nõu küsida.

Teile võivad huvi pakkuda ka

Ülevaade ravivõimalustest

Uurige, milliseid ravivõimalusi on olemas

Märkige üles, kuidas te ennast tunnete

Kui te märkmeid ei tee, siis võib järg enesetunde jälgimisel kergesti käest kaduda.

Kuidas valmistuda arsti vastuvõtule minekuks

Kasutage arsti juures käimist võimalikult hästi ära.

References

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Available at: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Accessed: June 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Available at: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Accessed: June 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Accessed: June 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Available at: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Accessed: June 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Accessed: June 2020.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson