Mis on psoriaas?

Mis on psoriaas?

Psoriaas on krooniline ehk pidev haigus, mis võib tekkida kehal ükskõik millisesse kohta.[1][2] Kõige sagedamini haarab psoriaas nahka, aga võib kahjustada ka küüsi.[2] Kui teil on ka liigesed turses, jäigad või valulikud, võib teil olla põletikulise liigesehaiguse vorm, mida nimetatakse psoriaatiliseks artriidiks – see on liigesepõletik, mis võib tekkida psoriaasiga inimestel.[3][4]

Psoriaasi korral kulub naharakkude uuenemiseks 4…7 päeva, mitte 21…28 päeva nagu tavaliselt[5]

Psoriaasi korral satub organismi immuunsüsteem segadusse ja ründab iseennast. See paneb naharakud kasvama ning nahapinnale ja vahetult naha alla kogunema.[2][6][7] Nahale moodustuvad paksud punased või turses laigud, mis on kaetud hõbedaste soomuste ehk kettudega – need on teile võib-olla tuttavad naastud.[7][8] Need laigud võivad muutuda põletikuliseks, hakata sügelema ja veritsema.[7][9] Need võivad nahapinda katta vähemal või suuremal määral.[8] Kuid tähtis on meeles pidada, et psoriaas ei ole nakkav.[5]

diagram

Mida psoriaas teeb[5][10]

Psoriaasi põeb vähemalt 100 miljonit inimest kogu maailmas[1]

Mõõdukas ja raske psoriaas suurendab südamehaiguste ja insuldi riski.[11] Psoriaas on seotud veel suhkurtõve, rasvumuse, kõrge vererõhu ja põletikulise soolehaigusega, veidi suurem on ka nahavähi risk.[11]

Teile võivad huvi pakkuda ka

Kuidas valmistuda arsti vastuvõtule minekuks

Kasutage arsti juures käimist võimalikult hästi ära.

KKK

Siit leiate kiiresti vastused kõige sagedamatele küsimustele psoriaasi kohta.

Kuidas kindlaks teha, et see on psoriaas?

Vaadake, milliste arstide ja uuringutega teil tuleb kokku puutuda.

References

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
Bagel J, Schwartzman S. Am J Clin Dermatol 2018;19:839-852.
WebMD. Psoriatic arthritis. Available at: https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/psoriatic-arthritis-the-basics Accessed: June 2020.
National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
NIH Medline Plus Magazine. Questions and answers about psoriasis. Available at: https://magazine.medlineplus.gov/article/questions-answers-about-psoriasis Accessed: June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
Science Photo Library. Psoriasis infographic. Available at: https://www.sciencephoto.com/media/1003424/view Accessed: June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson