Mis põhjustab psoriaasi?

Mis põhjustab psoriaasi?

Veel ei teata täpselt, mis psoriaasi põhjustab, aga teadlased tegutsevad selle nimel, et seda haigust paremini mõista ja praeguseks teame palju rohkem kui kunagi varem. Pidevalt uuritakse immuunsüsteemi ja psoriaasi seoseid, vallandavaid tegureid ja uusi sihtmärgistatud ravimeid. Uuringutes on leitud, et tegemist võib olla immuunsüsteemi tasakaalu häirega, kuid oma osa võib olla ka geenidel. Lapsel, kelle ühel vanemal on psoriaas, on haiguse tekke tõenäosus 10%, aga kui psoriaas on mõlemal vanemal, on haiguse tekke tõenäosus 50%. Tavaliselt avaldub psoriaas siis, kui miski selle vallandab. Vallandav tegur võib olla nakkus ehk infektsioon, teatud ravimi võtmine, nahakahjustus või stress. Kuni pooled noortest inimestest ütlevad, et neil tekkis psoriaas pärast mingi nakkuse läbipõdemist.

Psoriaas tekib tavaliselt 15 kuni 35 aasta vanuses. Teatud keskkondlikud või elustiilitegurid võivad esile kutsuda sümptomite ägenemise samamoodi, nagu need põhjustasid ka haiguse esmase avaldumise. Kahjuks on psoriaasiga elamine üsna stressirohke, aga stress võib põhjustada ägenemisi, ägenemised omakorda stressi ja nii edasi – see on nagu nõiaring. Psoriaas on alati teiega, isegi siis, kui mõnikord sümptomeid polegi; nii võib vahel tunduda, et olete haigusest jagu saanud, kuid siis tuleb see uuesti tagasi.

Mõnel inimesel tekivad ägenemised külma ilmaga

Psoriaas ägeneb mitmesugustel põhjustel. Ägenemist võivad põhjustada nahavigastused ja teatud ravimid (nt liitium või ibuprofeen), samuti infektsioonid. Silmas tasub pidada ka halbu harjumusi, näiteks on teada, et ägenemise võib vallandada rohke alkoholitarvitamine või sigarettide suitsetamine. Kuigi psoriaasi ei ole võimalik päriselt välja ravida, on õige strateegiaga võimalik seda kontrolli all hoida. Tähtis on ravi mitte katkestada, isegi siis, kui teil parasjagu sümptomeid ei ole. Alati, kui teil on mingeid küsimusi või muresid seoses oma sümptomite või raviga, rääkige sellest kindlasti oma arstile. Võib-olla on teie aitamiseks veel mõni võimalus.

Kas tahate arsti vastuvõtust võimalikult palju kasu saada?

Lugege meie kasulikku juhendit, kuidas igal arstiga kohtumisel piiratud vastuvõtuaega võimalikult hästi ära kasutada.

Teile võivad huvi pakkuda ka

Kas tahate lugeda teiste kogemuste kohta?

Iga inimene on isemoodi ja igaühel meist on rääkida oma lugu.

Ülevaade ravivõimalustest

Uurige, milliseid ravivõimalusi on olemas

Kuidas valmistuda arsti vastuvõtule minekuks

Kasutage arsti juures käimist võimalikult hästi ära.

References

National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
NHS. Psoriasis: causes. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/causes/ Accessed June 2020.
WebMD. Dealing with psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed June 2020.
NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
WebMD. What triggers a psoriasis flare up. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-triggers-a-psoriasis-flareup Accessed June 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.