Mis tunne on elada psoriaasiga?

Mis tunne on elada psoriaasiga?

Psoriaas on immuunvahendatud põletikuline haigus, mille mõju võib ulatuda nahast palju kaugemale.[1] See võib põhjustada valu, ebamugavustunnet, sügelust ja sellega seoses unehäireid, lisaks võib see muuta haiguse põdeja ka väga õnnetuks.[2] Uuringus, milles võrreldi psoriaasi teiste levinumate haigustega, leiti, et psoriaasi vaimne ja füüsiline mõju on võrreldav vähi, südamehaiguste ja depressiooniga[3] – 37%‑l psoriaasiga inimestest on olnud enesetapumõtteid.[4] Võimalik, et see on osaliselt tingitud sellest, et paljud psoriaasiga inimesed puutuvad oma haiguse tõttu kokku sotsiaalse tõrjumise ja diskrimineerimisega.[5]Kui teil on psoriaas ja teie meeleolu on langenud, olgu sellepärast, et sümptomid ei ole kontrolli all või siis mõnel muul põhjusel, rääkige sellest kindlasti oma arstile. Siis on teil võimalik saada ravi kas füüsilise või vaimse tervise või nende mõlema toetamiseks.

 

TÄHTIS NÄPUNÄIDE
Proovige seebi ja dušigeeli asemel kasutada niisutavaid kreeme, näiteks nahka pehmendavaid vahendeid[6]

Kui põete psoriaasi, siis võib-olla teate juba, et see seisund on ettearvamatu ja te ei tea kunagi, kuidas asjad on.[7] Psoriaatiline põletik on kehas kogu aeg alles, kas siis, kui seda näha ei ole; nii tunduvad sümptomid vahel kontrolli all olevat, vahel aga mitte.[7][8] Mingil ajal võivad vaevused olla vähesed ja leebed, siis jälle raskemad.[7] Kui teile tundub, et teie psoriaas ei ole kontrolli all või kui märkate ükskõik milliseid uusi sümptomeid,[9] on tähtis sellest oma arstiga rääkida – et teil oleks seda lihtsam teha, pakume abiks mõned näpunäited.. Umbes ühel kolmandikul psoriaasiga inimestest kujuneb ka psoriaatiline artriit ehk liigesepsoriaas,[9][10] nii et kui teil on liigesed valulikud, jäigad või paistes, kõõlused valulikud või sõrmed või varbad turses, rääkige sellest kindlasti oma arstile.[10] Arst saab teid aidata ja hoolitseb selle eest, et saaksite õiget ravi.[11]

itching
Sügelus
  • Võib sarnaneda põletus- või kipitustundega[12]
  • Võib raskendada keskendumist, lõõgastumist, magamist ja meeldivate tegevuste nautimist[2][13]
plaques
Naastud
  • Punased põletikulised naastud ehk nahalaigud võivad olla ketendavad, sügelevad ja valulikud[12]
  • Need võivad tekkida kehal ükskõik kuhu[11][12]
  • Neid võib olla mõni üksik või korraga palju, need võivad paikneda lähestikku või hajusalt[12]
  • Võib paista, et vahel need kaovad, siis aga tulevad jälle tagasi[7]
flaking
Ketendus
  • Psoriaasilaikudelt ehk -naastudelt võib pudeneda nahahelbeid ehk -kettusid[14]
  • Need ketud ei kanna nakkust[14]
Psoriaasi raskuse kontroll

Kui arst on teil juba diagnoosinud naastulise psoriaasi, siis oma haiguse tundmaõppimiseks on vaja aru saada, kui suur osa teie kehapindalast on haigusest haaratud. Kas teid huvitab, kui suurt osa teie kehapindalast psoriaas haarab?[12] Kasutage selle väljaselgitamiseks oma käelaba – selle suurus vastab ligikaudu 1%-le teie keha kogupindalast.[12] Nii et kui arvate, et psoriaasinaastud katavad teie keha viie käelaba ulatuses, võrdub see 5%-ga teie kehapindalast. Aga pidage meeles, et isegi siis, kui psoriaasist haaratud kehapindala on väike, võib haigust ikkagi raskeks pidada, kui lööve on väga põletikuline või väga paks või ketendav või kui see halvendab väga tugevalt teie elukvaliteeti.[12][15]

Mis te arvate, kui raske on teie psoriaas?
severity checker
Kas tahate arsti vastuvõtust võimalikult palju kasu saada?

Kui teil on sümptomid või kui teile näib, et praeguse raviga ei ole psoriaas kontrolli all, rääkige palun oma arstiga.[16] Vaadake meie kasulikke näpunäiteid, mis aitavad teil järgmisel vastuvõtul arstiga asjalikult vestelda.

Teile võivad huvi pakkuda ka

Märkige üles, kuidas te ennast tunnete

Kui te märkmeid ei tee, siis võib järg enesetunde jälgimisel kergesti käest kaduda.

Kuidas valmistuda arsti vastuvõtule minekuks

Kasutage arsti juures käimist võimalikult hästi ära.

Ülevaade ravivõimalustest

Uurige, milliseid ravivõimalusi on olemas

References

Tohid H, et al. Skin Pharmacol Physiol 2016;29:220–30.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Available at: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Accessed June 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
Pompili M, et al. J Int Med Res 2016;44(1 suppl):61–6.
World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Available at: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Accessed June 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
Bagel J, Schwartzman S. Am J Clin Dermatol 2018;19:839-852.
National Psoriasis Foundation. About psoriatic arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis Accessed: June 2020.
National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
Globe D, et al. Health and Quality of Life Outcomes 2009,7:62.
NHS. Psoriasis overview. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/ Accessed: June 2020.
DermNet. Guidelines for the teratment of psoriasis. Available at: https://dermnetnz.org/topics/guidelines-for-the-treatment-of-psoriasis/ Accessed: July 2020.
NHS. Living with psoriasis. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/ Accessed: June 2020.
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson